image118

K YETKİ BELGESİ

K Yetki belgesi, Ticari amaçla yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Bilindiği üzere 4925 sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde geçen idari para cezaları 01.05.2010 tarihi ile uygulanmaya başlamıştır. Özellikle ticari ve hafif ticariyi ilgilendiren yönetmelikte, bu tarz araç kullanımında gerekli olan Yetki Belgelerinin alınmaması durumunda, K Yetki Belgesiz ticari araç kullanımda 2174 TL idari para cezası, SRC Belgesiz ticari araç kullanımda sürücüye 429 TL, ruhsat sahibine 1083 TL idari para cezası, ayrıca aracın kayıt olduğu yetki belgesi sahibine 450 TL uyarı cezası kesilmektedir.

K YETKİ BELGESİ TÜRLERİ

 

K1 Yetki belgesi: Kendi adına kayıtlı araçlarla yurtiçinde ve İliçinde başkasına ait eşya taşımacılığı (Nakliyecilik) yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilen belgedir.

K2 Yetki belgesi: Kendi adına kayıtlı araçlarla sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilen belgedir.

K3 Yetki belgesi: Kendi adına kayıtlı araçlarla yurtiçinde ve İliçinde ev eşyası taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilen belgedir.


YETKİ BELGESİ HARÇLARI

TÜM YETKİ BELGESİ HARÇLARI İÇİN BİZE ULAŞIN 0216 414 88 38

image119

YETKİ BELGELERİ HİZMETLERİMİZ

 

 • Ticari amaçla Karayoluyla Uluslararası ve Yurtiçi Eşya ve Yük Taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel kişiler için, taşımanın şekline göre C (C1,C2,C3) , K Yetki Belgeleri (K1,K2,K3)

 • Ticari amaçla Karayoluyla Uluslararası ve Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel kişiler için, taşımanın şekline göre B (B1,B2) , D Yetki Belgeleri (D1,D2,D3)

 • Ticari amaçla Otomobil ile Yolcu Taşımacılığı ve Oto Kiralama İşletmeciliği yapan gerçek ve tüzel kişiler için taşımanın şekline göre A Yetki Belgesi (A1,A2,A3)

 • Ticari amaçla Yolcu ve Eşya Taşımacılığı yapan Kamu Kurum ve Kuruluşları için, taşımanın şekline göre E Yetki Belgesi (E1,E2)

 • Ticari amaçla Karayoluyla Uluslararası ve Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı konusunda Acentelik yapan gerçek ve tüzel kişiler için taşımanın şekline göre F Yetki Belgesi (F1,F2)

 • Ticari amaçla Karayoluyla Uluslararası ve Yurtiçi Eşya ve Yük Taşımacılığı konusunda Acentelik yapan gerçek ve tüzel kişiler için taşımanın şekline göre G Yetki Belgeleri (G1,G2,G3,G4)

 • Ticari amaçla Karayoluyla Uluslararası ve Yurtiçi Eşya ve Yük Taşımacılığı Konusunda Komisyonculuk yapacak gerçek ve tüzel kişiler için taşımanın şekline göre H Yetki Belgesi (H1,H2)

 • Ticari amaçla Karayoluyla Uluslararası ve Yurtiçi Eşya ve Yük Taşımacılığı konusunda Lojistik İşletmeciliği yapacak gerçek ve tüzel kişiler için taşımanın şekline göre L Yetki Belgesi (L1,L2)

 • Ticari amaçla Karayoluyla Uluslararası ve Yurtiçi Kargo İşletmeciliği yapacak gerçek ve tüzel kişiler için taşımanın şekline göre M Yetki Belgesi (M1,M2,M3)

 • Ticari amaçla İl sınırları içinde ve Yurtiçi Nakliyat Ambarı İşletmeciliği yapacak gerçek ve tüzel kişiler için taşımanın şekline göre N Yetki Belgesi (N1,N2)

 • Ticari amaçla İl sınırları içinde Yurtiçi Dağıtıcılık yapacak gerçek ve tüzel kişiler için taşımanın şekline göre, P Yetki Belgesi (P1,P2)

 • Ticari amaçla Karayoluyla Uluslararası ve Yurtiçi Taşıma İşleri Organizatörlüğü yapacak gerçek ve tüzel kişiler için taşımanın şekline göre, R Yetki Belgesi (R1, R2)

 • Karayoluyla Yolcu ve Eşya Terminali İşletmeciliği yapacak tüzel kişiler ile kamu kurum ve kuruluşları için türüne göre, T Yetki Belgesi (T1,T2,T3) 


 • Taşıma İşleri Organizatörü Yetki Belgesi

image120

4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunundaki Önemli Değişiklikler

  

25 şubat 2003 öncesi ehliyeti olan kişilerin SRC Belgelerini www.turkiye.gov.tr den başvuru yapıp almaları sağlandı. SRC belgelerinin elektronik sisteme entegre edilip elektronik ortamda sorgulanması için yönetmelik değişti. SRC belgesi olmayan sürücünüz var ise bizimle irtibata geçiniz. SRC belgesi olmadan araç kullandıranlara idari ve uyarı olarak para cezası kesiliyor.

Yetki belgesi sahiplerine araçta taşıt kartı taşıma zorunluluğu getirildi ve internet ortamında oluşturulan taşıt kartlarının geçerli olması sağlandı. Taşımayana uyarı cezası kesiliyor.

Muayene tarihini 1 ay geçen araçlar otomatik olarak belgeden düşüyor.

K2 yetki belgelerine kiralık araç ekleme hakkı sağlandı.

Yıldızlı K1 yetki belgesi olan araçlara il dışına çıkma izni verildi. Bu değişiklik birden fazla firması olup yıldızlı k2 belgesi ile diğer firmalarının malını usulsüz taşıyan firmaların yıldızlı k1 belgesine geçip usule uygun taşıma yapmalarını sağlamaktadır. Geçiş te bakanlık harç almamaktadır.

İptal edilen Yetki Belgelerine % 50 belge harcı ödeyerek yenileme hakkı 

Yetki belgesi sahiplerinin 6 ayda bir araç sürücülerinin ehliyet puan durumunu kontrol etme zorunluluğu geldi. Sürücülerinizin ehliyet puan durumlarını www.turkiye.gov.tr den sürücünün şifresi ile öğrenebilirsiniz. Sorgulamayana idari para cezası kesiliyor.

Yetki belgesi sahiplerinin sürücülerine her sene 1 defa Mesleki yeterlilik (SRC) kurslarından 7 saatlik güvenli sürüş eğitimi aldırma zorunluluğu getirildi. Uygulama T.C. Milli Eğitim Bakanlığı gerekli alt yapıyı sağladıktan sonra başlayacak. Uygulama başladıktan sonra aldırmayana uyarı cezası kesilecek.

Yetki belgesi sahibi Tüzel Kişiliklere KEP adresi alma zorunluluğu getirildi.